Изберете го вистинскиот спортски оброци; Не трошете резултатите од вашето вежбање!

Исхрана додатоци пред и по вежбање се исто толку важно како и самата вежба. Ако не сакате да го користите протеин во прав, како единствен додаток во исхраната, она што храна може да ни помогне да се подобри физички перформанси за време на вежбање и враќање на физичка сила по вежбање?
нови-22
Австралија нутриционист Зое Bingley-Pullin рече јаглени хидрати се најдобриот извор на енергија во исхраната пред вежбање, и свежо исцедено сок или пченични петарди се исто така добар избор. После вежбање, јадење корен зеленчук како морков и слатки компири им помогне да се врати силата.
ново-23
Австралија нутриционист Зое Бентли-Pullin рече дека изборот на храна зависи од видот на вежбање. Ако ви се случува во салата, потребно е да се јаде нешто пред тоа. Во блог пост, Зое рече дека јаглехидратите се најдобриот извор на енергија во исхраната пред вежбање, обезбедување на потребната енергија за вежбање.
нови-24
Една или две парчиња на овошје, една четвртина чаша мешани суво овошје или една чаша свежо исцедено овошје и зеленчук сок може да го надополнува енергијата. Покрај тоа, ако планирате да се направи високо-енергетски спорт како тегови, една или две парчиња на целото жито крекери, ориз колачи обложени со орев путер или ricotta може да се постигне подобра кондиција.
ново-25
Слично на тоа, правото диети после вежбање е клучот за враќање на сила. Експертите укажуваат на тоа дека 30-60 минути после вежбање е најдобро време да го надополнува енергијата. Зое рече дека после вежбање, таа е погодна да се јаде храна богата со јаглехидрати и протеини.
Ако немате доволно време да се подготват јадења, некои брзи закуски може да биде добар избор, како орев житни барови, овошје и зеленчук тресе или високо-протеински јогурт со мешани суво овошје. Покрај тоа, моркови, компири и други корен зеленчук плус hummus или ricotta или варено јајце со неколку крекери или ориз колачи може да имаат ист ефект.
нови-26


Време на мислењето: Јуни-11-2019

Претплатете се на нашиот билтен

За информации во врска со нашите производи и ценовникот, Ве молиме да го напуштите вашиот e-mail на нас и ние ќе бидеме во контакт во рок од 24 часа.

Следете нас

на нашите социјални медиуми
  • sns01
  • sns02
  • sns03
WhatsApp Онлајн Chat!